Running and meditation

toto je pre mňa úplne nová vec a v podstate sa mi stala včera, to jest posledný deň augusta 2022. stále si tvorím svoju webovú stránku a popri tom sa pripravujem na jesenné maratóny, ale nejak mi to stále nejde tak aby som sa stával pokojný, čo je stav, ktorý sa mi objavuje, keď sa cítim dobre, keď mi to behá, keď sa cítim ľahký, tak nejak slobodný, že všetko do seba zapadá ako puzzle. únavená nepokojná myseľ pátra po tom čo sa deje, prečo mi tie ťažké tréningy nejdú… keď mi včera pred oči vyskočilo slovo “meditácia”. ešte večer som si prečítal jeden základný článok k nej a dnes ráno vybehol na namáhavý beh, 23K a v nich tri krát tempo 5K. a čuduj sa svete mne to beží len taký fukot a to podstatné – hlava funguje. som oveľa viac “tu a teraz”, a keď už prichádza značná námaha, len si kladiem opakujúcu otázku, “som schopný a ochotný znášať túto námahu?, akceptovať tento stav?, áno?, ok… no tak bež. len bež”… 

v podstate môj prvý naozaj dobrý ťažký tréning v príprave.  good… no, takže, idem si prečítať niekoľko viac článkov a spravím z nich zmysluplný výťah, ktorý potom zaplikujem a niekedy neskôr sem dopíšem feedback. 

myseľ má tendenciu produkovať veľa klábosenia, vytvárať príbehy o budúcnosti, prehrávať si minulosť, znepokojovať sa, súdiť, fantazírovať atď. meditácia sa snaží upokojiť nestále myšlienkové prúdy naladením na súčasný moment.

jednou z najviac preštudovaných meditačných praktík na ktorú sa odvoláva väčšina výskumov, je meditácia všímavosti, pri ktorej dochádza k sústredenému sústredeniu na jednu konkrétnu vec alebo pocit, či už je to dych, predmet alebo časť tela, na určitý čas. myseľ sa bude prirodzene túlať, cieľom je všimnúť si, kedy sa to stane, a priviesť pozornosť späť k bodu zamerania.

beh je forma stresu. čím väčšia je intenzita behu vzhľadom na úroveň kondície človeka, tým viac stresu vzniká. zatiaľ čo veľká časť tohto napätia je fyzická, časť z toho je duševná. dlhotrvajúci namáhavý tréning, ako je beh v tempe alebo preteky, si vyžaduje zvýšenú pozornosť a sústredenie sa na neustále zvyšovanie úrovne nepohodlia. výskum ukázal, že praktizovanie meditácie všímavosti niekoľko minút každý deň môže zvýšiť vôľu, sústredenie a emocionálnu odolnosť potrebnú pre udržateľný vytrvalostný výkon tým, že rozvija šedú kôru v oblastiach mozgu, ktoré regulujú emócie a ovplyvňujú rozhodovanie.

schopnosť sústrediť sa výlučne na rytmus dychu v stresujúcich pretekoch pomáha prečkať chvíle, kým sa do mysle nevrátia lepšie myšlienky. keď vrcholoví športovci nedosahujú potenciál svojej výkonnosti, zvyčajne to nie je preto, že ich telá nedokážu znášať fyzickú námahu, ale skôr preto, že to vzdáva ich myseľ. ako povie každý vytrvalostný bežec, to, či dokáže pokračovať v maratóne, súvisí rovnako s psychickou odolnosťou ako s fyzickým tréningom. často je to myseľ, ktorá sa vzdáva alebo zrúti ako prvá – nie telo. keď dokážeme vytvoriť v mysli stav pokoja, telo môže ísť ďalej. vtedy uvidíme, čo skutočne dokážeme.

počas intenzívnejších tréningových období môžu byť meditačné praktiky užitočné na zníženie únavy svalov a ich bolesti. môže tiež pomôcť prekonať zlomové momenty na pretekoch alebo tréningu prekonaním bolesi alebo spomalením jej nástupu. zvýšením úrovne vedomia a pozorovania meditácia všímavosti môže tiež poskytnúť mentálnu výhodu počas pretekov tým, že umožní lepšie čítať fyziologické reakcie tela a podľa toho reagovať.

nedávne zistenia ukázali, že meditácia všímavosti výrazne znižuje citlivosť jednotlivca na bolesť. štúdia z roku 2015 publikovaná v Journal of Neuroscience sa zamerala na to, ako účastníci štúdie reagovali na bolestivé tepelné podnety pred a po absolvovaní štyroch 20-minútových meditačných tréningov počas štvordňového obdobia. po meditačnom tréningu účastníci hodnotili bolesť v priemere o 57 % menej nepríjemnú a o 40 % menej intenzívnu (to je fascinujúce pre mňa…)

„všímavý” (mindful) beh je schopnosť bežať s jasným zámerom, plne prepojený telom a mysľou, bez rozptyľovania a s rovnakou rovnováhou sústredenia a relaxácie. je tiež oveľa pravdepodobnejšie, že zažijeme iluzívny ‘stav prúdenia’, keď vnímame námahu, ale v podstate bez  námahy.

takže ako na to

jednou z techník je meditácia zameraná na uvedomenie si dychu na 5-10 minút. odporúča sa cvičiť 10 až 15 minút denne, čo je bod, kedy sa začnú prejavovať okamžité výsledky meditácie. päť dní v týždni. podľa výskumu niektoré výhody vedomej meditácie, ako je trvalá pozornosť, sa začínajú prejavovať po štyroch týždňov cvičenia. meta analýza meditácie všímavosti z roku 2016 zistila, že táto prax začína meniť štruktúru a aktivitu mozgu po dvoch mesiacoch.

a pri samotnom behu

dobré je mať jasno už pred behom, prečo idem dnes behať, kam, ako rýchlo, … samotný beh potom bude oslobodený od týchto myšlienok a bude viac tu a teraz v meditatívnom stave. 

potom si uvedomte, ako bežíte. kontrola tela a formy môže pomôcť nájsť prirodzenú kadenciu, namiesto toho, aby ste sa cítili nútení nájsť tú správnu. napríklad päť minút môžete premýšľať o tom, ako vaša noha dopadá na zem. potom päť minút premýšľajte o svojich ramenách a o tom, ako držíte napätie. zaujímavé na tom je, že akonáhle upriamime pozornosť na túto oblasť, bez úsudku, napätie sa prirodzene uvoľní. myslite na svoje ruky, čelo, na vietor… – a zabudnite na nohy. 

myšlienky síce budú stále prichádzať, ale v momente, keď si uvedomíme, že sme rozptyľovaní, uväznení v týchto myšlienkach, rozhodneme sa ich nechať ísť. základom je v podstate rozhodnúť sa vysporiadať sa so svojimi myšlienkami a obavami, keď skončíte s behom. dôležité je, že sa nenecháme pohltiť, ohromiť alebo rozptyľovať týmito mnohými myšlienkami.”

Themes selection

nutrition

Healthy food, microbiome, recipes

old woman, portrait, sad-5833786.jpg

thoughts

reflection on the essence of runner´s life

ultras

beyond 50K is a different world

marathons

Royal 42K as a running masterpiece